PGSB در آستانه فاز تجاری

PGSB در آستانه فاز تجاری

PGSB در آستانه فاز تجاری

میزگرد «چالش‌های تجارت الکترونیک و سامانه‌های دولتی» در تاریخ 5 مردادماه 1400 برگزار شد. در این میزگرد دفتر پژوهش و بررسی‌های خبری ایرنا  با حضور «حمیدرضا نائینی» مدیرعامل هلدینگ خدمات انفورماتیک راهبر ، «رضا باقری‌اصل» معاون امور مجلس وزارت ارتباطات و رئیس کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیک، «اشکان آرمندهی» مدیر عامل سایت دیوار و «شهرام رضایی» قائم مقام شرکت تپسی، موضوع نیازهای کسب و کارها و روند شکل گیری گذرگاه عمومی خدمات (PGSB) دولت الکترونیک مورد بررسی قرار گرفت.

در میزگرد ایرنا، معاون وزیر ارتباطات و شرکت‌های داده‌بنیان به تشریح روند شکل‌گیری گذرگاه عمومی خدمات دولت الکترونیک پرداختند و اذعان داشتند این سامانه‌ای اطلاعات مفید ملی را در اختیار کسب و کارها قرار می‌دهد.

 دکترحمیدرضا نائینی در ادامه با ارائه توضیحی کلی در خصوص مفهوم API، گذرگاه خدمات دولت و ساز و کار اجرایی آن، نحوه شکل گیری این پروژه ملی را اینگونه شرح دادند: سازمان فناوری اطلاعات سال گذشته مزایده‌ای برای انتخاب اپراتور دولت الکترونیک یا اپراتور گذرگاه عمومی خدمات دولت الکترونیک برگزار کرد. در این مزایده چهار شرکت مختلف از جمله همراه اول و دفاتر پیشخوان یک کنسرسیوم و ایرانسل و «فناپ» یک کنسرسیوم بودند. خدمات انفورماتیک راهبر هم کنسرسیومی دیگر بود و همچنین شرکت توسن. در این مزایده راهبر به عنوان اپراتور اول و توسن به عنوان اپراتور دوم انتخاب شد.

PGSB در آستانه فاز تجاری

در GSB ، تصمیم بر این بود که سرویس‌هایی تحت عنوان NIX-GSB است (NIX به معنای مرکز ملی تبادل اطلاعات) بتوانند تبادل اطلاعات را بین مراکز دولتی (G-G) و دولت به کسب وکارها ارائه دهد. خدماتی مانند شاهکار نمونه‌ای از این سرویس‌هاست که به صورت پایه در حال استفاده هستند، اما هیچ مدل کسب وکاری روی این خدمات تعیین نشده‌ است. دولت با مدل PPP  (Private public partnership) یا مدل مشارکت‌های بخش خصوصی و دولتی مدلی تجاری تعریف کرده که هم دولت از تعریف این مدل‌های تجاری کسب درآمد کند و هم این خدمات توسعه پیدا کنند، زیرا کشور به وجود این گونه خدمات نیاز دارد. ما اکنون نیاز به زیرساخت‌های داده محور نیاز داریم تا بتوان در آن تبادل داده‌ها را انجام داد.

به نقل از خبرگذاری ایرنا، اپراتور PGSB قرار است مبتنی بر نیازهای کسب وکارها، این خدمات را ارائه دهد. البته این اپراتور لزوما مانند استعلام شاهکار، سرویس‌ پایه نیست، بلکه می‌تواند خدمات ترکیبی باشد. به عنوان مثال سرویس استعلام اصالت خودرو ممکن است ترکیبی از دو مجموعه خدمات باشد یا حتی فراتر از آن شاید در ثبت احوال چند خدمت با هم ترکیب شود و خدماتی جدید ایجاد شود؛ به این ترتیب، به جای اینکه فرد زمان و هزینه زیادی را برای مراجعه به ادارات مختلف و دریافت یک خدمت صرف کند، می‌تواند از بستر  PGSB  استفاده کرده و هزینه آن را پرداخت کند.

در صورت تمایل برای مطالعه کامل محتوای این رویداد به این لینک مراجعه نمایید.

همچنین بخوانید: تفاهم نامه سیتاد و پرداخت الکترونیک سپهر

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *