APIهای دولتی چگونه کار می‌کنند؟

 APIهای دولتی چگونه کار می‌کنند؟

API ها واسط‌هایی هستند که دو نرم افزار را قادر می‌سازند تا با استفاده از مجموعه‌ای از تعاریف و پروتکل‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. به عنوان مثال، نرم افزار اداره هواشناسی حاوی داده‌های آب و هوای روزانه است. برنامه آب و هوا در تلفن همراه از طریق API با این سیستم فراخوانی می‌شود و به روز رسانی آب و هوای روزانه را در تلفن همراه نمایش می‌دهد.

API مخفف چیست؟

API مخفف Application Programming Interface است. کلمه Application به هر نرم افزاری که عملکرد مشخصی دارد، اشاره می‌کند. Interface (رابط)، می‌تواند به عنوان راهی برای تعامل بین دو برنامه و یا یک قرارداد ارائه خدمات در نظر گرفته شود. این قرارداد نحوه ارتباط این دو با یکدیگر را با استفاده از درخواست‌ها و پاسخ‌ها تعریف می‌کند. API ها همواره به همراه اسناد API ارائه می‌شوند. این اسناد حاوی اطلاعاتی در مورد ساختار ارتباطی و نحوه تعامل نرم افزارها با آن API است.

API ها چگونه کار می‌کنند؟

معماری API معمولاً بر حسب سرویس گیرنده و سرور توضیح داده می‌شود. برنامه‌ای که درخواست را ارسال می‌کند سرویس گیرنده و برنامه‌ای که پاسخ را ارسال می‌کند سرور نامیده می‌شود. یک API نحوه انتقال و مبادله داده‌ها بین سیستم‌ها را مشخص می‌کند.  بنابراین در مثال آب و هوا، پایگاه داده آب و هوای اداره، سرور است و برنامه تلفن همراه سرویس گیرنده است.

API دولتی چیست و کسب‌وکارها در چه زمینه‌هایی می‌توانند از API های دولتی استفاده کنند؟

دولت‌ها داده‌های بسیار با ارزشی مانند ثبت نام در دانشگاه، شکایات مصرف کنندگان و داده‌های جمعیتی دارند. در بسیاری از موارد، آنها با استفاده از API ها دسترسی به آنها را فراهم می‌کنند. این اطلاعات می‌تواند توسط تحلیلگران و توسعه دهندگان در زمینه‌های مختلف برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات یا توسعه API های سفارشی استفاده شود. کسب و کارها می‌توانند از API های دولتی برای دسترسی به داده‌ها و خدمات ارزشمند ارائه شده توسط سازمان‌ها و ادارات دولتی مختلف استفاده کنند. برخی از موارد استفاده APIهای دولتی عبارت‌اند از:

 • آموزش و پرورش

کسب‌وکارها می‌توانند از API  آموزش و پرورش برای جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌های ثبت‌نام، تأمین مالی، رفتار و فقر در مدارس و دانشگاه‌ها استفاده کنند.

 • مقررات

کسب‌وکارها می‌توانند از APIهای مقررات برای پیگیری مقررات و قوانینی که بر عملکرد و انطباق آنها تأثیر می‌گذارد استفاده کنند. هر ساله مقررات و قوانین مختلفی تصویب و اصلاح می‌شود. پیگیری مقررات بسیار مهم است زیرا می‌تواند پیامدهای معناداری برای مشاغل داشته باشد. API های دولتی زیر نمونه‌هایی از API هایی هستند که می‌توانند برای پیگیری مقررات و قوانینی که بر عملکرد و انطباق آنها تأثیر می‌گذارد استفاده کنند.

 • تجارت و بازرگانی

کسب‌وکارها می‌توانند از API های تجارت و بازرگانی برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها در مورد شاخص‌های اقتصادی، آمار تجارت، تعرفه‌ها و نرخ ارز استفاده کنند. به عنوان مثال، آنها می‌توانند از API بانک جهانی برای دسترسی به داده‌های توسعه جهانی استفاده کنند.

 • حوزه سلامت

کسب‌وکارها می‌توانند از API حوزه سلامت برای دسترسی به داده‌های مربوط به نتایج سلامت، کیفیت، هزینه‌ها و بیمه استفاده کنند.

 • حمل و نقل

کسب‌وکارها می‌توانند از API حمل و نقل برای دسترسی به داده‌های مربوط به ترافیک، حمل و نقل، پارکینگ و ناوبری استفاده کنند. برای مثال، آنها می‌توانند از API اداره ایمنی ترافیک بزرگراه‌ها برای دریافت داده‌های رتبه‌بندی ایمنی خودرو، فراخوان‌ها و شکایات استفاده کنند.

اینها تنها نمونه‌هایی هستند که نشان می‌دهد چگونه کسب‌وکارها می‌توانند از API های دولتی برای بهبود محصولات، خدمات و تصمیم گیری خود استفاده کنند.

برخی از معیارهای کلی که ممکن است به ارزیابی کارایی و اثربخشی یک API دولتی کمک کند عبارتند از:

 • ارتباط: داده‌ها یا خدمات ارائه شده توسط API چقدر با نیازها و اهداف کسب‌وکار مطابقت دارد؟
 • قابلیت اطمینان: داده‌ها یا خدمات ارائه شده توسط API چقدر دقیق، کامل، سازگار و به موقع است؟
 • در دسترس بودن: کسب و کار چند وقت یک بار و چگونه به داده‌ها یا خدمات ارائه شده توسط API دسترسی داشته باشد؟
 • مقیاس‌پذیری: API چقدر می‌تواند افزایش تقاضا و ترافیک کسب و کار را مدیریت کند؟
 • امنیت: API تا چه اندازه از داده‌ها یا خدمات در برابر دسترسی یا سوء استفاده غیرمجاز محافظت می‌کند؟

ارائه دهندگان API ها باید دارای ویژگی‌هایی باشند تا API قابل اعتماد، کارآمد، امن و قابل استفاده به مشتریان خود ارائه کنند. برخی از این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

 • مستندسازی کامل و به روز API ها، شامل توضیحات، مثال‌ها، نمونه کدها و مشخصات فنی
 • پشتیبانی فنی پاسخگو و حرفه‌ای، از طریق راه‌های ارتباطی مانند ایمیل، تلفن، سامانه تیکتینگ و پیام‌رسان های ایرانی و بین‌المللی
 • ارائه نسخه آزمایشی یا رایگان API ها برای امکان تست و ارزیابی قبل از خرید
 • رعایت استانداردها برای طراحی، توسعه، تست و نگهداری API ها
 • ارائه قابلیت‌های امنیتی مانند رمزگذاری، تأیید هویت، مجوز دسترسی و ردگیری خطا
 • ارائه قابلیت‌های عملکردی مانند سرعت، پایداری، مقیاس پذیری و تطابق با پلتفرم‌ها و زبان‌های مختلف
 • ارائه بازخورد منظم و شفاف به مشتریان در مورد به‌روزرسانی، تغییرات، نسخه‌های جدید و برنامه ریزی آینده API ها

سیتاد به عنوان اپراتور اول سازمان فناوری اطلاعات سرویس‌های دولت الکترونیک را در بازارچه API خود ارائه می‌کند. مشتریان سیتاد می‌توانند به راحتی و پس از اخذ مجوز از سازمان سرویس دهنده، سرویس‌های مورد نظر خود را  دریافت کنند. مستندات API برای سهولت پیاده سازی API ها، تهیه شده است و برای کلیه مشتریان ارسال می‌گردد. متقاضیان برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانند از طریق تکمیل فرم مشاوره و یا شماره تماس 021-42861428 با کارشناسان سیتاد در ارتباط باشند.

در صورت تمایل مقاله درباره اقتصاد APIها را نیز مطالعه نمایید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *