سازمان فناوری اطلاعات ایران با توجه به نیاز روز افزون کشور به برقراری و توسعه شبکه های رایانه ای و ارتباط آنها به یکدیگر و در نهایت اتصال به شبکه های جهانی و با هدف ایجاد زیرساخت های ارتباطی لازم برای تحقق چنین امری و نیز امکان دسترسی به منابع اطلاعاتی، خدماتی، و برنامه های کاربردی داخلی و خارجی تحت عنوان”اموردیتا” از سال1370 به عنوان یکی از قسمتهای زیرمجموعه وزارت پست و تلگراف و تلفن آغاز به کار کرد.

سازمان فناوری اطلاعات ایران نهادی است دولتی وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که با ایجاد و بکارگیری ساز وکارهای لازم، حوزه فناوری اطلاعات کشور از بخش های دولتی، عمومی و خصوصی را از طریق اعمال سیاست ها، مقررات، استاندارد ها و … بر پایه منافع و امنیت ملی و عمومی، سازماندهی، هدایت و راهبری و کنترل می نماید و به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران منافع و مصالح ملی و سیاست های ابلاغی در حوزه فناوری اطلاعات را از طریق نهادها و مجامع بین المللی ذیربط پیگیری می نماید. ماموریت این سازمان عبارت است از : هدف گذاری، هدایت، نظارت راهبردی، ساماندهی و توسعه امن، ایمن و پایدارفناوری اطلاعات کشور در راستای تامین منافع، مصالح، امنیت ملی، رفاه عمومی و توسعه همه جانبه و پایدارکشور.

سامانه سماوا

سازمان فناوری اطلاعات ایران در راستای اجرای مصوبه شورای عالی فضای مجازی تحت عنوان «نظام هویت معتبر در فضای مجازی»، مبتنی بر استقرار چارچوب تعامل‌پذیری بین تأمین‌کنندگان شناسه‌ها، صفت‌ها و دیگر موجودیت‌ها و ارائه خدمات برای دوره گذار سه ساله از طریق درگاه واحد بین تامین کنندگان شناسه و تامین‌کنندگان صفت ها، اقدام به راه‌اندازی سامانه احراز هویت معتبر در فضای مجازی تحت عنوان «سماوا» کرده است.

سامانه سماوا به عنوان پنجره واحد مابین تامین‌کنندگان مختلف شناسه معتبر عمل می‌کند و در صورت همکاری دستگاه‌های متولی تامین شناسه‌ی معتبر، امکان پیاده‌سازی و تکمیل این سامانه وجود خواهد داشت و با توجه به وجود همه‌ی شناسه‌های معتبر امکان ارایه سرویس‌های ترکیبی نیز وجود خواهد داشت.

بر اساس این سامانه، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نقش تامین‌کننده شناسه‌ی معتبر برای خدمات ارتباطی و سازمان ثبت احوال کشور نقش تامین‌کننده شناسه معتبر برای اشخاص حقیقی (اتباع ایرانی) و وزارت کشور نقش تامین‌کننده شناسه معتبر برای اتباع غیر ایرانی را دارد.

همچنین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، تامین‌کننده شناسه‌ی معتبر برای اشخاص حقوقی و شرکت ملی پست جمهوری اسلامی، تامین‌کننده شناسه‌ی معتبر برای نشانی اشخاص و بانک مرکزی، تامین‌کننده شناسه‌ی معتبر برای مالکیت حساب کارت و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، تامین‌کننده شناسه‌ی معتبر برای وسایل نقلیه (خودرو، موتور)است.

سامانه پیامکی دولت همراه

سامانه دولت همراه، بستر و زیرساخت واحدی برای ارائه خدمات الکترونیکی پرکاربرد سازمان‌های دولتی جهت استفاده توسط اقشار مختلف جامعه می‌باشد. به‌عبارت‌دیگر، این سامانه یک تحول و دگردیسی در سطح کلان است که با همراهی دستگاه‌های اجرایی به تسهیل در ارائه خدمات الکترونیکی دولتی بر بستر ارتباطات سیار و جلب مشارکت شهروندان می‌پردازد. در این سامانه کلیه خدمات الکترونیکی بر روی ابزارک های همراه ( موبایل ، تبلت و …) در قالب خدمات اپلیکیشن دولت همراه، خدمات ارائه‌شده درکد USSD با #4* و همچنین خدمات پیاده‌سازی شده در سرشماره پیامکی 4040 به شهروندان ارائه می‌شود.

سامانه کارپوشه ملی ایرانیان

سامانه کارپوشه پیام ایران در سال 1396 توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران جهت ارسال الکترونیکی بدون واسطه اعلان‌های رسمی دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی کشور به آحاد مردم و موسسات حقوقی که متقاضی دریافت خدمات دولتی و عمومی هستند ایجاد شده است. کارپوشه پیام ایران هر فرد صندوق دریافت نامه‌های اداری و رسمی به صورت الکترونیک می‌باشد. از دیگر قابليت‌هاي سامانه کارپوشه پیام ایران امکان تعریف وكيل برای کاربر در صورت تقاضای کاربر می باشد

کارپوشه ملی ایرانیان در راستای اجرای دسترسی آزاد به اطلاعات ایجاد شده است. مردم می‌توانند از کارپوشه خود، نتیجه خدماتی را که می‌خواهند از دستگاه‌ها بگیرند، شامل مجوزها، اسناد، مدارک و پیگیری آن‌ها را انجام دهند. سامانه inbox.iran.gov.irبا هدف تکمیل زنجیره خدمات دولت الکترونيکي براي تحویل خروجی خدمات دولت و نهادهاي عمومي به مردم ایجاد شده است.

سرویس های سازمان فناوری اطلاعات ایران در گذرگاه GSB و PGSB شرکت سیتاد

استعلام سماوا

پیام کوتاه دولت همراه

خدمات کارپوشه

ارائه خدمات کارپوشه ملی ایرانیان

فرم درخواست مشاوره

فرم درخواست مشاوره (#9)