فرآیند دسترسی به سرویس‌های گذرگاه عمومی خدمات دولت

فرآیند دسترسی به سرویس‌های گذرگاه عمومی خدمات دولت

صحت سنجی اطلاعاتی از طریق دسترسی به داده‌های دستگاه‌های اجرایی کشور از نیازهای مهم کسب‌وکارهاست. سازمان فناوری اطلاعات جهت سرعت بخشی به روند دسترسی کسب‌وکارها به گذرگاه عمومی خدمات دولت، که به اختصار از آن با عنوان PGSB یاد می‌شود،  فرایند ارائه دسترسی به گذرگاه PGSB را به سیتاد به عنوان اپراتور اول سازمان فناوری اطلاعات ارائه کرده است. لازم است کسب‌وکارهایی که نیاز به دسترسی به خدمات این گذرگاه مانند استعلام شاهکار، استعلام کد پستی، استعلام هویتی ثبت‌احوال دارند ابتدا مجوز مربوطه را از سازمان ارائه‌دهنده سرویس دریافت نمایند. در این مقاله سعی شده است فرایند اخذ مجوز شرح داده شود. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره 42861428 تماس بگیرید و از مشاوره کارشناسان سیتاد بهره‌مند شوید. همچنین می‌توانید جهت مشاهده لیست کامل سرویس‌ها این لینک را مشاهده نمایید.

سامانه‌های اینترنتی دستگاه‌های اجرایی که به کسب‌وکارها و یا عموم مردم خدماتی ارائه می‌نمایند و همچنین سازمان‌ها و کسب‌وکارهایی که نیازمند استفاده از سرویس‌ها و خدمات الکترونیکی دولت هستند، خدمت مورد نیاز خود (مانند استعلام شاهکار، استعلام کد پستی و یا استعلام هویتی ثبت‌احوال) را از طریق گذرگاه PGSB تبادل می‌نمایند.

اشخاص حقوقی می‌توانند با مراجعه به سایت payam.iran.ir مراجعه نمایند برای سرویس شاهکار درخواست مجوز کنند. این سامانه توسط سازمان فناوری اطلاعات راه اندازی شده است و در راستای توسعه دولت الکترونیک با هدف با هدف تسهیل صدور مجوزها فعالیت می کند. در حال حاضر فقط درخواست مجوز برای سرویس پر طرفدار شاهکار فعال است و امیدواریم این فرآیند برای سرویس‌های دیگر هم فعال شود.

متقاضیان می‌توانند پس از ورود به صفحه اصلی سامانه پیام ایران:

در صورتی که ثبت نام نکرده اند بر روی کلید ثبت نام کلیک کنند و اطلاعات لازم را وارد کنند.

پس از ثبت نام، روی کلید «ورود» کلیک کنند.

نام کاربری و رمز عبور خود را در کادرهای مربوطه درج نمایید و و کلید «ورود» را فشار دهند.

نام کاربری اشخاص حقوقی شناسه ملی شرکت می‌باشد.

پس از ورود به حساب کاربری، وارد پروفایل خود می‌شوند. جهت شروع مراحل ثبت درخواست ارائه خدمات بر روی سکوی دولت همراه، بر روی لینک «ورود به سامانه خدمات الکترونیک» کلیک نمایند.

با انتخاب هر دسته‌بندی لیست خدمات ارائه‌شده توسط سازمان فناوری نمایش داده می‌شود.

جهت ایجاد یک درخواست روی قسمت «ایجاد درخواست جدید» کلیک کنند و نوع سامانه را «دولت الکترونیک» و نوع درخواست را «درخواست مجوز دسترسی به سرویس» انتخاب نمایند.

پس از انتخاب و تائید نوع درخواست، به صفحه‌ای مشابه تصویر زیر هدایت می‌شوند. در این صفحه مشخصات درخواست و نیز اطلاعیه‌ و پیغام‌هایی که در مراحل مختلف کارشناسی پرونده صادر می‌شوند نمایش داده می‌شود.

جهت ثبت مشخصات درخواست روی کلید « شروع تکمیل اطلاعات» کلیک نمایند.

بر روی گزینه جستجو و انتخاب کلیک کنند.

سرویس شاهکار را می‌بینند در ادامه کافییست بر روی کلید انتخاب کلیک کنند.

در مرحله بعد قسمت تایید شرایط و ضوابط نامه را بارگزاری کرده و برای کارشناس ارسال کنند.

تاکید می شود سامانه پیام ایران توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران جهت اجرای تکالیف قانونی و وظایف محوله به منظور ارائه خدمات الکترونیکی این سازمان طراحی و راه‌اندازی شده است و در زمان کوتاهی به درخواست ها رسیدگی می شود.اشخاص حقوقی با مراجعه به این سامانه می‌توانند برای استفاده از سرویس شاهکار درخواست مجوز کنند.

برای دریافت سرویس های دیگر متقاضیان میتوانند با راهنمایی تیم فروش سیتاد و دریافت نمونه نامه، مکاتبات خود را با سازمان مربوطه آغاز کنند و پس از اخذ مجوز، IP static خود را جهت دسترسی به گذرگاه؛ در اختیار شرکت سیتاد قرار دهند.  بعد از دریافت مجوز، لازم است شناسه ملی به سیتاد اعلام شود تا دسترسی به گذرگاه ایجاد شود و مستندات فنی دسترسی به کسب و کار ارائه شود.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *