بازارچه API چیست؟

بازارچه API چیست؟

بازارچه API چیست؟

بازارچه API یک بازارچه دیجیتالی است که API های مورد نیاز کسب‌وکارهای مختلف را در یک محل جمع‌آوری می‌کند تا آن کسب‌وکارها بتوانند با جستجو و انتخاب آن‌ها، نیازهای خود را از یک محل تامین کنند. در واقع بازارچه‌API  به عنوان یک پلتفرم ارائه محصول بین ارائه‌دهندگان API و دریافت‌کنندگان خدمات قرار می‌گیرد. این موضوع به کسب و کارها کمک می کند در وقت و هزینه خود صرفه جویی کرده و کارایی آن‌ها بهبود یابد. مانند هر بازارچه‌ای، بازارچه API از دو بخش اصلی تشکیل می‌شود، ارائه‌دهندگان  API ( فروشندگانAPI)  و دریافت‌کنندگان API (خریداران API).

ارائه‌دهندگان API

ارائه‌دهندگان API می‌توانند با قرار دادن وب سرویس‌های خود در بازارچه API ، آنها را برای فروش عرضه کنند. مزیت اصلی بازارچه  API برای ارائه‌دهندگان کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی در زمان است. ارائه APIها در بازارچه وب سرویس ها نیاز به ایجاد یک فروشگاه و بازاریابی محصولات را از بین می‌برد. این موضوع به خصوص برای تیم‌های کوچک‌تر که امکان تامین این هزینه‌ها را ندارند، بسیار مفید است.

سیتاد، آماده همکاری با توسعه‌دهندگانی است که با نوآوری امکان ارائه API های سفارشی دارند. در صورت تمایل با تکمیل فرم زیر و یا تماس با بخش پشتیبانی درخواست خود را ثبت نمایید.

تماس با ما

دریافت‌کنندگان API

دریافت‌کنندگان APIها یا خریداران APIها، اپلیکیشن‌های یک کسب‌وکار هستند که برای تکمیل فرایند خود به اطلاعات از منابع دیگری نیاز دارند. به طور معمول توسعه‌دهندگان این اپلیکیشن ها در فرایند طراحی و توسعه از APIهای مختلفی استفاده می‌کنند که در حالت عادی توسعه‌دهنده باید هر کدام از آن‌ها را از منبع مختلفی تهیه کند. اما با وجود بازارچه API با ایجاد یک پل ارتباطی بین ارائه‌دهندگان و توسعه‌دهندگان، امکان تأمین APIها از یک محل فراهم می‌شود.

 API یا همان رابط برنامه‌نویسی کاربردی (Application Programming Interface) مجموعه خاصی از قوانین و مشخصات است که یک برنامه نرم‌افزاری می‌تواند برای دسترسی و استفاده از خدمات و منابع ارائه شده توسط برنامه نرم‌افزاری خاص دیگری که آن API را پیاده‌سازی می‌کند، دنبال کند.

برای بهبود دسترسی به داده‌ها و اطلاعات در دولت الکترونیک نیز، هر کسب‌وکار باید بتواند زمانی که لازم است به استعلام داده‌های مرتبط دست یابد. این کار با اتصال به گذرگاه خدمات دولت امکان‌پذیر است. این تعامل و اتصال را می‌توان با استفاده از یک منبع داده که API (رابط برنامه‌نویسی کاربردی) است، به‌دست آورد.

این امر در راستای اقدام دولت هوشمند فراهم شده است. دولتی که داده‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات را در فعالیت‌های روزمره با هدف بهبود اثربخشی، رفع خدمات عمومی و ارتقای رفاه شهروندان یکپارچه کرده است.

سیتاد اپراتور گذرگاه عمومی خدمات دولت، جهت دسترسی به استعلام اطلاعات و داده‌های دولتی و خدمت‌رسانی بهتر به کسب‌وکارها است. سیتاد در پروژه گذرگاه خدمات دولت نقش یکپارچه‌سازی، تجمیع و عرضه متمرکز وب‌سرویس‌های دولت به مردم و کسب‌وکارها را تسهیل می‌کند. با استفاده از بازارچه API سیتاد، بستر لازم برای راه‌اندازی کسب‌وکارهایی فراهم می‌شود که به انبوهی از APIها از سامانه‌های مختلف نیاز دارند. کسب‌وکارها می‌توانند تمامی APIها را به صورت یکپارچه از گذرگاه سیتاد دریافت کنند. توسعه‌دهندگان خدمات الکترونیکی یکی از اصلی‌ترین استفاده‌کنندگان این بازارچه هستند. خدمات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی در این بازارچه تجمیع و ارائه شده است که کمک می‌کند تنها با یک بار اتصال، امکان ارتباط با تمامی APIها فراهم شود. کسب‌وکارها می‌توانند از طریق لینک زیر ضمن مشاهده وب‌سرویس گذرگاه خدمات دولت درخواست خرید API مورد نیاز خود را نیز ثبت نمایند.

در ادامه قصد داریم به گزارش عملکرد  2022 بازار API بپردازیم. ارزیابی وضعیت سالیانه API، بزرگ‌ترین و جامع‌ترین پروژه نظرسنجی در صنعت API است که هر ساله توسط شرکت Postman اجرا می‌شود تا تصویری از وضعیت صنعت API داشته باشد و اطلاعات جامعی، از این موضوع که چه کسانی با APIها کار می‌کنند، چگونه این کار را انجام می‌دهند، و نظرشان در خصوص مسیر این صنعت چیست، را به دست آورد. بیش از 37000 نفر شامل توسعه‌دهندگان نرم‌افزار، کارشناسان تست، مدیران اجرایی و افراد مختلف دیگر در ارزیابی سال ٢٠٢2 شرکت کردند و نظرات خود را در خصوص موضوعات متنوع مرتبط با API را در اختیار گذاشتند.

یافته‌های کلیدی گزارش 2022 عملکرد API

  1. توسعه ‌دهندگان بیشتر وقت خود را صرف APIها می‌کنند

حدود 51 درصد از پاسخ دهندگان می‌گویند که بیش از نیمی از تلاش توسعه سازمان آنها صرف APIها می‌شود. این رقم از 40 درصد در سال 2020 و 49 درصد در سال 2021 افزایش یافته است که نشان دهنده نقش APIها به عنوان پایه‌های سازنده نرم‌افزار مدرن است.

  • سرمایهگذاری‌های API به رغم موانع اقتصادی قوی باقی می‌مانند

89 درصد از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که سرمایه‌گذاری در API ها طی 12 ماه آینده افزایش می‌یابد یا ثابت می‌ماند. هنگام نظرسنجی از مدیران، سطح اعتماد مطلوبی در بین 1400 مدیرعامل، مدیر ارشد اجرایی و مدیر ارشد اجرایی مشاهده شد. این پیش‌بینی در شرایطی است که از هر سه پاسخ‌دهنده، دو نفر دیدگاه منفی نسبت به اقتصاد فعلی داشتند.

  • رهبران API-first عملکرد بهتری دارند

درحالی‌که تنها 8 درصد از پاسخ‌دهندگان به عنوان رهبران API اول معرفی شدند، این گروه کوچک و نخبه تقریباً در همه معیارها برتری داشتند. آنها API ها را سریع‌تر تولید می‌کنند و خرابی‌های کمتری دارند. آنها چشم‌انداز روشن‌تری در زمینه اشتغال و هزینه دارند. هنگامی که از آنها خواسته شد شرکت‌های API-first را ارزیابی کنند، بیش از سه چهارم همه پاسخ‌دهندگان موافق بودند که توسعه‌دهندگان در این شرکت‌ها بهره‌ورتر هستند، سریع‌تر با API شرکا یکپارچه می‌شوند و خوشحال‌تر هستند.

  • دورکاری “بسیار مهم است”

بخش زیادی از مردم دنیا، امکان کار از راه دور را حیاتی می‌دانند. در آمریکای شمالی، 78٪ از توسعه‌دهندگان و متخصصان API آن را “بسیار مهم” نامیدند که از رقم جهانی 72٪ هم فراتر رفته است. این یافته‌ها در حالی به دست می‌آید که بسیاری از کارمندان دورکار در برابر بازگشت به دفتر مقاومت می‌کنند.

  • یکپارچه سازی API داخلی بسیار مهم است

عامل شماره یک در تصمیم‌گیری برای استفاده و تولید یک API این است که چگونه با برنامه‌ها و سیستم‌های داخلی ادغام می‌شود. سال گذشته، این ملاحظات حتی سه فاکتور اصلی برای مصرف API را نیز به خود اختصاص نداد. این تغییر نشان می‌دهد که کسب‌وکارها به‌طور فزاینده‌ای از APIها برای اشتراک‌گذاری داده‌ها و ارائه خدمات داخلی استفاده می‌کنند.

  • فقدان مهارت‌های طراحی API یک مشکل اصلی است

یکی از موانع اصلی تولید API در سال جاری جدید فقدان مهارت‌های طراحی API است. این شکاف مهارتی ممکن است به افزایش بیش از حد میکرو سرویس‌ها کمک کند، که مشکلات خاص خود را ایجاد می‌کند.

منتظر دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در حوزه دولت الکترونیک، پیج سیتاد در اینستاگرام را به آدرس https://www.instagram.com/sitaad.ir/ را دنبال نمایید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *